Formes no personals
Infinitiu
maçar
Gerundi
maçant
Participi
maçat, maçada, maçats, maçades
Indicatiu
Present
mace
maces
maça
macem
maceu
macen
Futur imperfecte
maçaré
maçaràs
maçarà
maçarem
maçareu
maçaran
Futur hipotètic
maçaria
maçaries
maçaria
maçaríem
maçaríeu
maçarien
Pretèrit imperfecte
maçava
maçaves
maçava
maçàvem
maçàveu
maçaven
Pretèrit perfecte
mací
maçares
maçà
maçàrem
maçàreu
maçaren
Pret. perf. perifràstic
vaig maçar
vares maçar
va maçar
vàrem maçar
vàreu maçar
varen maçar
Subjuntiu
Present
mace
maces
mace
macem
maceu
macen
Pretèrit imperfecte
maçara
maçares
maçara
maçàrem
maçàreu
maçaren
Imperatiu
-
maça
mace
macem
maceu
macen