Diccionari General

Diccionari General de la Llengua Valenciana

Formes no personals
Infinitiu
faixar
Gerundi
faixant
Participi
faixat, faixada, faixats, faixades
Indicatiu
Present
faixe
faixes
faixa
faixem
faixeu
faixen
Futur imperfecte
faixaré
faixaràs
faixarà
faixarem
faixareu
faixaran
Futur hipotètic
faixaria
faixaries
faixaria
faixaríem
faixaríeu
faixarien
Pretèrit imperfecte
faixava
faixaves
faixava
faixàvem
faixàveu
faixaven
Pretèrit perfecte
faixí
faixares
faixà
faixàrem
faixàreu
faixaren
Pret. perf. perifràstic
vaig faixar
vares faixar
va faixar
vàrem faixar
vàreu faixar
varen faixar
Subjuntiu
Present
faixe
faixes
faixe
faixem
faixeu
faixen
Pretèrit imperfecte
faixara
faixares
faixara
faixàrem
faixàreu
faixaren
Imperatiu
 
-
faixa
faixe
faixem
faixeu
faixen
Més informació en l'obra Els verps en Llengua Valenciana.