Formes no personals
Infinitiu
embardiçar
Gerundi
embardiçant
Participi
embardiçat, embardiçada, embardiçats, embardiçades
Indicatiu
Present
embardice
embardices
embardiça
embardicem
embardiceu
embardicen
Futur imperfecte
embardiçaré
embardiçaràs
embardiçarà
embardiçarem
embardiçareu
embardiçaran
Futur hipotètic
embardiçaria
embardiçaries
embardiçaria
embardiçaríem
embardiçaríeu
embardiçarien
Pretèrit imperfecte
embardiçava
embardiçaves
embardiçava
embardiçàvem
embardiçàveu
embardiçaven
Pretèrit perfecte
embardicí
embardiçares
embardiçà
embardiçàrem
embardiçàreu
embardiçaren
Pret. perf. perifràstic
vaig embardiçar
vares embardiçar
va embardiçar
vàrem embardiçar
vàreu embardiçar
varen embardiçar
Subjuntiu
Present
embardice
embardices
embardice
embardicem
embardiceu
embardicen
Pretèrit imperfecte
embardiçara
embardiçares
embardiçara
embardiçàrem
embardiçàreu
embardiçaren
Imperatiu
-
embardiça
embardice
embardicem
embardiceu
embardicen